Da li sam u menopauzi ili je menopauza posljedica neke bolesti? Naime, iako nalaz hormona pokazuje menopauzu ginekolog ne vjeruje (progesteron 0, 26ng/ml, lh 69, 19mlu/ml, fsh 72, 32mlu/ml, estradiol 49pg/ml, prolaktin 11, 19ng/ml) . Ultrazvučni nalaz uterus normalne veličine, e7mm, d. O. 21x20mm, l. O. 22x21mm. Imam 40 godina, menstruaciju sam dobila u trinaestoj godini, ciklus je bio uvijek nešto kraći u prosjeku 25 dana. Zadnja menstruacija je bila početkom septembra. Nalaz prolaktina sam radila jer mi se pojavilo lučenje mlijeka iz dojki (samo na pritisak dojke) , nalaz tsh_3gen 2. 098uiu/ml.

    Odgovoreno: 18. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Hiperprolaktinemija može biti razlog za raznovrsne izmene menstrualnog ciklusa pa i za potpuni prestanak. Vrednosti prolaktina koje navodite se razlikuju od onih koje koristimu u kc niš. Ukoliko je povećana, potrebno je ispitivanje hipofize, najbolje magnetnom rezonancom i sprovesti terapiju.
      ass. Dr milena velojić golubović