Postovani, nisam siguran da li pitanje postavljam na pravom mestu, ali koja je vrednost secera u krvi neophodna da bi se proglasilo da neka osoba ima dijabetes ili ne? Na nekim starim analizama krvi video sam da je gornja granica 6. 1, a na vasem sajtu sam procitao da je neophodno da u popodnevnim casovima ta vrednost bude iznad 11. 1. Danas sam, 1. 5casova nakon glavnog obroka izmerio secer kucnim aparatom i iznosio je 6. 2, zbog toga vam se i obracam. Inace imam 18godina, hranim se zdravo, do pre par dana sam pio hepalip forte (zbog blago oslabljene jetre, nije nadjen uzrok) . Ako je od znacaja. Svi u porodici, u zadnjih nekoliko generacija bolovali su od dijabetesa.

    Odgovoreno: 18. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Dijagnoza šećerne bolesti se postavlja na osnovu jutarnjih vrednosti našte. Ako su vrednosti preko 7mmol/l, može se reći da postoji dijabetes. Ukoliko su vrednosti ispod 7, a veće od 6. 1mmol/l potrebno je uraditi oralni glukoza tolerans test. Pre testa ne treba držati bilo kakvu dijetu.
      ass. Dr milena velojić golubović