Imam skoro 32 godine, visok sam 183cm a tezak 73 kg. Normalne sam konstitucije a imam samo mali pivski stomacic. Pre 15 dana (15. 12. 2009) prilikom analize krvi su mi utvrdili da imam 6. 7 secera u krvi. Nikada pre toga nisam imao toliko visok secer, najvisa vrednost koja mi je bila izmerena je bila 5. 8 i to pre tacno 8 meseci. Prolazim kroz jedan tezak period, pogotovu zadnjih mesec dana mi je bilo prilicno stresno a u prilog tome ide i cinjenica da mi je pritisak na zadnja dva merenja u 10 dana bio istih vrednosti 135/95. Verovatno je razlog svemu ovome moj los nacin ishrane, dosta ispijenih kafa u toku dana, fizicka neaktivnost, malo spavanja i nervoza. Lekar mi je rekao da promenim nacin zivota, smanjim slatkise i budem fizicki aktivniji. Poceo sam da menjam svoj nacin zivota, da se redovnije i kvalitetnije hranim, i da hodam po najmanje pola sata dnevno. Deset dana (25. 12. 2009) nakon prvog merenja sam ponovio merenje secera i on tada bio 6. 5 a dan pre toga sam obilno mokrio i osecao bolove u predelu besike a i malo su mi se i usne susile ali nisam bio bas zedan. Dva dana nakon toga (27. 12. 2009) sam opet proveravao krv i sadasnja vrednost je 5. 85 mmol. To je ista ona vrednost od pre 8 meseci kada nisam vodio racuna o ishrani. Sada sam resio da to promenim i potpuno izbacio sve slatkise, so, kafu, beli hleb i masnu hranu, jedem redovnije i svakog dana brzo hodam po najmanje pola sata. Ne znam dali cu ovakvim rezimom uspeti da jos vise smanjim nivo secera u krvi jer mi je to ipak vrednost na gornjoj granici, zar ne? Iako mi je prema zadnjem merenju secer malo opao, mene i dalje brine ovakvo stanje jer ne znam dali cu moci da dovedem secer u normalu cisto sa ovakvim rezimom zivota bez upotrebe lekova. Interesuje me dali se ovde radi o preddijabetesu ili dijabetesu tipa 2 i dali cu od sada i koliko cesto morati da merim secer. Prilicno me zabrinjava ova situacija jer ne znam dali se radi o bolesti ili samo jednom povisenju koje moze da se smanji. Napominjem da su ova merenja bila uzeta na uzorku krvi ujutru na gladan stomak. Lekar mi kaze da ne treba da budem zabrinut jer nije vise od 7 ali ja se ipak veoma brinem sto mi verovatno i povecava nivo secera u krvi. Dali mislite da treba da uradim ogtt test s obzirom da mi je majka dobila dijabetes tipa 2 u kasnim 50-tim godinama i dali to cini i mene sklonim ka dijabetesu tog tipa? Dali treba od sada da nabavim aparat i stalno merim secer pre i posle jela? Dali od sada moram da budem na stalnim dijabetskim dijetama i ne jedem slatko? Izvinite na ovako duzem e-mailu i na ovoliko pitanja ali molim vas da mi pomognete i kazete mi sta da radim.

    Odgovoreno: 09. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Kako su vrednosti šećere u krvi često preko gornje granice normalnih vrednosti, a uvek ispod 7mmol/l, što je dijagnostičkja vrednost za šećernu bolest, neophodno je uraditi oralni glukoza tolerans test, ogtt, ali bez ikakve dijete i ograničenja u unosu ugljenih hidrata pre samog testa radi dobijanja realnih vrednosti. Na osnovu rezultata testa biće moguće proceniti da li postoji neki poremećaj glikoregulacije.
      ass. Dr milena velojić golubović