Pitanje za endohirurga ili endokrinologa: operisala sam 16. 12. 2009. Tj. Ucinjena je totalna tiroidektomija. Dobila sam hp nalaz: desno microca papillare 4 mm u folikularnom adenomu 35 mm levo struma colloides cystica gl thyr. Preporucili su mi da uzimam letrox 150 mikrograma dnevno. Za 2 meseca da dodjem sa nalazima t4, t3, tsh, tg, tgat. Ovaj problem je poceo sa mojih 20 godina. Nisam imala nikakvu terapiju za to vreme i niko nije bolovao od strume u porodici. Ima dvoje dece. Nemam hronicnih bolesti, ne pusim, imam normalnu tezinu, koristim jasmin kontraceptivne pilule. Na osnovu nalaza moje pitanje je: da li imam razloga za brigu na osnovu ovih nalaza, kako treba dalje da se ponasam i da li je terapija dobra? Kad mogu da pocnem da rekreativno trcim i da idem u teretanu posto sam relativno skoro operisana? Hvala unapred

    Odgovoreno: 09. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Kako se radi o papilarnom karcinomu štitaste žlezde terapija je potpuno uklanjanje štitaste žlezde a zatim nadoknada hormona preparatima l-tiroksina u dozi koja će održavati vrednosti tsh na što nižim vrednostima bez pojave simptoma hipertireoze. Izlečenje se po pravilu postiže u potpunosti. Kontrole endokrinologa 2-3 puta godišnje. Što se tiče svakodnevnih aktivnosti nema nikakvih ograničanja.
      ass. Dr milena velojić golubović