Postovana, imam 40 godina a problemi sa stitastom traju oko 20 godina. Radila sam redovno analize hormona i uvek su bile u granicama, bez terapije. Sada su t3=1. 52, t4=86. 3, tsh=0. 336, ft4=11. 2, tg=89. 1, antitg<20. 0, antitpo=11. 4, kalcitonin=2. 45. Takodje je predlozena scintigrafija na osnovu uz gde je konstatovano postojanje nodusa u oba lobusa. Molim vas da mi pojasnite ove analize jer sam laik za ovo i mnogo uplasena koliko je opasno. S postovanjem, mika

    Odgovoreno: 26. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Vrednosti navedenih hormonskih analiza su u granicama normale tako da vaša štitasta žlezda ne može biti uzrok bilo kakvih tegoba i ne zahteva lečenje. Nodusi štitaste žlezde su relativno česti kod žena i nama mogućnosti za njihovim medikamentoznim lečenjem. Ukoliko svojom veličinom stvaraju probleme jedino definitivno rešenje je hirurška intervencija. Scintigrafija se radi ukoliko su nodusi veći do 10mm. Nemate razloga za brigu, ultrazvučne kontrole 1-2 puta godišnje.
      ass. Dr milena velojić golubović