Postovani, imam problem sa stitnom zlijezdom, naime dijagnoza glasi hypothyreosis. Od prije godinu dana sam osjetila zamor pri i najminimalnijim aktivnostima (penjenje ne drugi sprat i sl.) te sam se obratila ljekaru koji je veoma priznat u nasem gradu. Sama dijagnoza nije sporna i ja vec oko mjesec dana koristim letrox tablete i cini mi se da se vec osjecam mnogo bolje. Moje pitanje se odnosi na metabolizam (udebljala sam se 10 kg za 6 mjeseci) i povecan holesterol (nalazi krvne slike su pokazali da je hol. 6. 34) , da li su usko povezani sa poremecajem rada stitne zlijezde i kakvu ishranu mi savjetujete (konkretno) ? Hvala!

    Odgovoreno: 26. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Kod hipotireoze postoji usporenje kompletnog metabolizma što se između ostalog ogleda i u povećanju telesne težine i vrednosti holesterola u krvi. Pravilnom nadoknadom hormona vrednosti masnoća se normalizuju ali za regulaciju telesne težine je potrebna odgovarajuća dijeta i fizička aktivnost. Doza leka je individualna i određuje se na osnovu kontrola ft4 i tsh i stanja pacijenta.
      ass. Dr milena velojić golubović