Moja mama, vec 7 godina boluje od dm tip 2 i doktor joj je preporucio da prede na insulin, jer teblete nemaju vise efekta, dao joj mixtard, ali ima varijacije secera od 15, 6 cak do 28, da li je to normalno, jako se plasim zbog toga. Njen hba1c iznosi 7. 2, doza koju joj preporucio 20 + 0 + 8. Da li je ta doza uredu, i molim vas recite mi nesto vise o ovom insulinu, jer ima ih zaista mnogo na trzistu. Kako odabrati pravi insulin, i da moja mama nema nikog u porodici da boluje ili da je nekad bolovao od secerne bolesti. Unapred zahvlajujem na odgovoru. Zabrinuta cerka.

    Odgovoreno: 26. 12. 2009.
    • Poštovana,
      U terapiji šečerne bolesti najbitnije je postići dobru regulaciju šećera u krvi. Zato je važno i na vreme započeti terapiju insulinom kada oralnim sredstvima nije moguće dobro lečiti šećerneu bolest. Režim insulinske terapije koji je vaša majka započela je dobar samo je potrebno pronaći pravu dozu i odnos jutarnje i večernje doze. Mislim da je neophodno povećati dozu insulina. Uobičajeno je da se uz insulin zadrži i terapija tabletama metformina, glucophage 1000 2x1. Insulinska terapija ne oslobađa obaveze pridržavanja odgovarajuće dijete i dozirane fizičke aktivnosti. Veoma je važna i samokontrolo aparatima za brzo određivanje šećera u krvi kojih ima dosta na našem tržištu i nisu više ni tako skupi. Redovne kontrole endokrinologa radi korekcije doze.
      ass. Dr milena velojić golubović