Pre 12 godina sam operisao stitastu zlezdu i od tada uzimam tablete- prvo tivoral a sada letrox od 50mg. Pre dve godine sam operisao karotidu i od terapije uzimam: vasilip, concor, cardiopirin, monopril (u medjuvremenu sam dobio i visok pritisak) i novorsc. Na kontrolnom pregledu ustanovljen mi je visak nivo triglicerida (5, 3) pa je predlozeno da se uradi dvocasovni ogtt. Dobijeni su sledeci rezultati: o minuta 5, 0 60 minuta 11, 6 90 minuta 14, 8 120 minuta 15, 5 za povecane trigliceride uzimam fenolip i ponovnljeni rezultat je 1, 1. Zelim da mi pojasnite sta znace nalazi ogtt i sta preuzeti u daljem lecenju? Molimo da odgovor da ass. Dr milena velojic-golubovic. Podsecamo vas da sam pocetkom meseca postavljao isto pitanje ali nisam dobio odgovor. S' postovanjem

    Odgovoreno: 25. 12. 2009.
    • Poštovani,
      Na sva pristigla pitanja je odgovorene, možda se vaše pitanje negde isgubilo u sistemu. U svakom slučaju evo odgovora. Terapija letroksom je nakon uklanjanja štitaste žlezde doživotna samo je pitanje doze koja je individualna i određuje se na osnovu kontrola ft4 i tsh i stanja pacijenta. Urađen ogtt pokazuje vrednosti koje omogućavaju postavljanje dijagnoze šećerne bolesti. Moguće je da i to i nedovoljna nadoknada hormona štitaste žlezde bude razlog za nešto veće vrednosti triglicerida. Za šećerne bolesti za sada je neophodno lečenje dijetom. Češće kontrole šećera u krvi.
      ass. Dr milena velojić golubović