Postovana, imam 38 godina. Moji problemi su poceli u februaru 2007. God. Kada sam dobila visoku temperaturu, preko 40stepeni, koja je trajala neprekidno 25 dana. Imala sam bolove u glavi, jake otoke nogu koji su trajali danima, crvene tackice po nogama, izostanak apetita, poremecaj vida. . . To stanje se nekako smirilo u kucnim uslovima, mada je greska bila sto nisam hospitalizovana. Nakon toga sam upucena kod interniste i uradila niz analiza. Vrednosti koje su tada bile povecane su: se-75, crp-6. 4, fibrinogen-4. 5, ft4-16. 2, tsh-7, i anti tela (tpo-at=593, tgat=879) . Tada mi je postavljena dijagnoza hypothyreosis, thyreoiditis chr. Lymphocitaria, hashimoto. U periodu od tri godine vrednosti tsh su slabo padale, u junu ove godine su bile 3. 54 po prvi put u gr. Normale, analiza iz decembra 8. 67. Uz sve ove vrednosti imam i ubrzano lupanje srca, preskakanje i perikardne adhezije na lateralnom zidu. Moja sadasnja terapija je: concor 7. 5mg, euthyrox 100, cardiopirin 100mg, bromazepam 2x1. 5mg, jos da spomenem da mi je desni rezanj stitne zlezde dosta smanjen. Moje konkretno pitanje je sta dalje, da li je to normalan tok lecenja i koliko bi trebao da traje? Da li preporucujete operaciju? Spostovanjem, marija

    Odgovoreno: 21. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Početak bolesti sigurno nije imao veze sa štitastom žlezdom. Ako je postavljena dijagnoza hipotireoze i započeta terapija, nadoknada hormona je praktično doživotna. Doza leka je individualna i određuje se na osnovu vrednosti tsh, ft4 i stanja pacijenta. Nema nikakve potrebe za hirurškom intervencijom na štitastoj žlezdi.
      ass. Dr milena velojić golubović.