Molim za mišljenje endokrinologa jer sam puna raznih dilema oko mojih zdravstvenih problema. Unapred vas molim za strpljenje jer ću možda biti preopširna. U junu 2008. G slučajno (na sistem. Preg.) mi je utvrdjen tsh-61, 9 odmah su ponovljeni nalazi (u drugoj laborat.) i tsh-53, 8 t3-2, 11 t4-53, 8 ističem: nikakve smetnje nisam imala. Endokrinolog mi je kazao da se to mora lečiti i da malo nije jasno zašto imam 58 kg/164 cm, a da ja neznam kako sam usporena, depresivna, umorna, otečena i eto bole me i zglobovi i teško jutarnje budjenje je protumačio kao pospanost. . . Ja sam zajedno sa ljudima iz okoline u kojoj živim bila veoma iznenadjena - šta će biti kad postanem zdrava kad me celog života jedva nekoliko njih uspeva ispratiti, sve akcije i kreacije počinju od mene, svi popadaju - ja guram dalje. Svi na dijeti - ja jedem, smejem se, radim. . . Sve to po mom endokrinologu nije istina i ja sam (danas kažem-na žalost) krenula sa terapijom euthyrox 100. (prvo je naravno išlo 50 pa 75) ništa nisam osećala, ništa se nije dešavalo i ja nisam otišla na kontrolu nego kupovala lek i željno očekivala kada ću *proraditi punim kapacitetom*: ) na žalost nisam primetila da mršavim, drugi su prećutkivali moju flegmatičnost na mnoge situacije koje su ranije za mene bile izazov, bezvoljnost sam tumačila opuštanjem. . . U septembru 2009. Sam odlučila da odem na kontrolu kod endokrinologa i prvo uradila analize. Tsh-2, 24 ft4-18, 5 anti tpo ab više od 1000. Internet mi je objasnio zašto sam na letnjim fotografijama izbečena na desno oko. Sve što sam pročitala me sludilo. Endokrinolog me dokrajčio. Po njemu sve je u najboljem redu jer su hormoni dobri, to što imam 53 kg-sigurno manje jedem u odnosu na prethodnih 30 godina koliko traje moja težina od 57-58 kg (u dve trudnoće sam dobijala po 12-15kg i normalizovala težinu 2-3meseca nakon porodjaja) , a oko: pa bože moj nema leka, idite oftalmologu i pratite, biće šta bude. I naravno napomenuto mi je da se bez razloga nerviram i preuveličavam. Terapija ostaje ista i da uradim uz očnih jabučica i uz štitne. Oftalmolog je učinio svoje, snimljeno pa će se pratiti jer pomoći nema. Šta bude-biće. Uz štitne sam uradila pre neki dan (stigla na red) i u kratkom razgovoru sa mojim endokrinologom: sve je očekivano. To što ja osećam da mi sve češće ubrzano lupa srce, to što sam još izmršavila i izgledam ko avet nije bitno, tj. Umišljam i iako lečimo *moju usporenost* bilo bi možda dobro da pijem neke lekove za smirenje jer se nepotrebno nerviram: ) šta reći? Na kontrolni pregled ću uspeti da se zakažem za januar negde, a do tad: terapija ista. Zaista sam uplašena, loše se osećam, terapiju ne smem da prekinem sama, srce lupa, kg nestaju, oko izlazi. . . Uz štitne: desni režanj na popreč. Preseku oko 13, 2x11, 2 levi režanj na popreč. Pres. Oko 12 x 11, 5 mm istmus debljine oko 2, 9 mm. Štitasta žlezda nehomogene ehostrukture bez nodoznih ehostruktura i cist. Formacija. Molim vas za mišljenje jer se bojim šta će biti sledeće sa mojim organizmom. Bila sam zdrava, prava i vesela, a sad sam izgubljena. Pomozite mi savetom.

    Odgovoreno: 19. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Sve analize hormona pre i nakon terapije, kao i ultrazvučni pregled jasno govore o postojanju smanjene funkcije štitaste žlezde - hipotireoze koja zahteva terapiju. Koliko sam shvatio u vašem slučaju je "izlečen" papir sa rezultatima koji su sad potpuno u redu, a vi se tek sad osećate loše, a da ste pre terapije bili bez tegoba. Moram priznati da je situacija malo čudna, ali po meni je najvažnije da se pacijent dobro oseća, važnije i od samih laboratorijskih analiza na osnovu kojih ordiniramo terapiju. Što se tiče oka, verovatno se radi o endokrinoj oftalmopatiji koja je česta kod povećane funkcije štitaste žlezde, ređa kod hipotirepze, ali se javlja izuzetno retko i kod normalne funkcije. Kod vas ona nema veze sa uzimanje l-tiroksina. Leči se prilično nefikasno i samo u slučajevima kad je izbočenost očnih jabučica izuzetno izražena. Moja preporuka je da se više obrati pažnja na vaše stanje nego na želju da se normalizuju nalazi. Mislim da slobodno možete smanjiti dozu leka na 50 i pratite kako se osećate. Sami pronađite dozu leka koja vam najviše odgovara.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #48609

    • Postovani, imam par pitanja za vas. Ovako, imam oduvek jako veliki problem sa maljavoscu, problematicnu kozu i jako masnu kosu koja dosta opada. Prilicno je retka i sada tako da sam pocela da se plasim da ne opadne skroz. Radila sam hormonske analize. Prolaktin u 8h je 731 u 11h 500 i u 13h 396. T4 je 132 a granice su od 55 do 155 nmol/l, tsh 2. 0 a granice su od 0. 3 do 5. 5. Testosteron je 2. 5 a granice su od 0. 3 do 3. Progesteron je o, 16 a granica je od 0. 3 do 3, 8 u folikularnoj fazi i 7. 95do 92. 2 u luteinskoj. Dhea-s je 14. 8 a grani ca je od 1. 9 do 10. 5 sto znaci da je povisen, a shbg 90 inace je granica do 87. To su analize radjene 7mog dana ciklusa. A progesteron je radjen i 26tog dana ciklusa i rezultat je 14, 3 a granice su u lfolikularnoj fazi 0. 3 do 3. 8 u luteinskoj 7. 95 do 92, 2. Pored svega ovoga imam jos jedan problem jako sam mrsava imam 46kg a 1. 70 sam visoka sto znaci da mi je bmi oko 15, 8. Ciklusi mi nisu bili redovni pa su mi prosle godine pila diane 35 jedno 7 meseci. Sad kada sam opet radila analize ponovo lekar mi je rekao da opet nastavim da pijem diane 35 narednih 8 meseci pa da dodjem na kontrolu. Ciklusi su mi bili redovni do pre 2 meseca a onda sam dobila poslednji put 17tog dana ciklusa. Ultrazvucni pregled je ok, inece ja imam 24 godina. Sta vi mislite o tome i da li mozda imate predlog za neki drugi lek ili da pijem diane 35? I da li ce toliko dugo pijenje lekova da steti necemu? Bila bih vam od srca zahvalna da mi kazete koji je vas predlog ili misljenje. Hvala unepred srdacan pozdrav