Pre 10 godina uradio sam totalno vadjenje tiroidee zbog papilarnog karcinoma, pijem eutiroks i odrzavam tsh oko 1. Paratiroidni hormon mi je u normali na donju granicu. Jetra su mi steatoticna a krvni rezultati zadovoqavajuci. Postoji jos polip na zelucu 10 mm (gastroskopija) koji za sada ne zadaje probleme. Bilo leti ili zimi pri malom naporu jase znojim - i 10 god pijem kalcijum u raznim formama, karbonat, ctrat, icoral. Molim lepo za savet o mojem znojenju i hronicnim nedostatkom kalcija. Hvala lepo.

    Odgovoreno: 19. 12. 2009.
    • Poštovani,
      Vrlo često se nakon hirurške intervencije na tireoidnoj želzdi javlja oštećenje funkcije paratiroeidnih žlezdi, smanjenje kalcijuma i potreba za njegovom nadoknadom. Potreba za terapijom može biti prolazna ili trajna, što je kod vas slučaj. Doza kalcijuma je individualna za svakog pacijenta. Što se tiče znojenja ono verovatno nema veze sa stanjem štitaste žlezde i vašom terapijom, jer sigurno nema govora o predoziranju l-tiroksinom, kako je tsh oko 1.
      ass. Dr milena velojić golubović