Dobar dan, imam par pitanja i zaista bi mi znachio odgovor. Dakle: da li je mogucje da shtitna zlezda "proradi" zbog uzimanja pilule za kontracepciju? Uzimam ih tri meseca, i pojavili su se problemi sa shtitnom. U januaru idem na operaciju i rekli su mi da pilule ne pijem mesec dana pre i posle operacije. Zanima me takodje da li kasnije smem da ih pijem, i da li cje terapija koju cju dozivitno morati da pijem kada mi izvade zlezdu uticati na pilule??? Moj ginekolog kaze da pilule ne utichu na shtitnu zlezdu ni na terapiju, ali mene zanima i drugo mishljenje. . . Unapred zahvalana vanja.

    Odgovoreno: 19. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Kontraceptivne pilule ne utiču na rad štitaste žlezde ali menjaju rezultate ukupnih hormona, tt3 i tt4, dobijaju se lažno veće vrednosti koje odgovaraju hipertireozi, tako da je neophodno u proceni funkcije određivati ft3, ft4 i tsh. Nije mi kod vas jasan razlog intervencije na štitastoj žlezdi. Ukoliko se ukloni cela štitasta žlezda neophodna je doživotna nadoknada njenih hormona preparatima l-toroksina.
      ass. Dr milena velojić golubović