Imam šećer u krvi od 10 do 20. Nisam gojazan a nije ni nasledni šećer. Uradio sam ultrazvučni pregled abdomena i rezultat je u redu. Prepisan mi je lek gluformin. Da li je ovako visok šećer zbog stresa na poslu i u porodici? Da li da obavim još neke preglede i koje?

    Odgovoreno: 19. 12. 2009.
    • Poštovani,
      Potpuno su nebitni razlozi nastanka šećerne bolesti i što se samog dijabeta tiče nema potrebe za daljim ispitivanjem. Ono što je jedino za vas bitno to je da se terapijom vrednosti šećera održavaju što je moguće bliže normalnim vrednostima. Terapija metforminom je obavezna u tipu 2 šećerne bolesti u dozi ne manjoj od 1500mg, a ukoliko se tada ne postignu ciljne vrednosti glikemije uključuje se i drugi lek, najčešće iz grupe preparata sulfonilureje. Obavezna je fizička aktivnost i regulacija telesne težine. Što češće kontrole šećera u krvi i kontrole hba1c na 2-3 meseca.
      ass. Dr milena velojić golubović