Postovani doktore, moja baka je pre nekoliko dana uradila ultrazvuk stitaste zlezde, kao i neko snimanje u vidu ubrizgavanja joda kroz venu, i ustanovljeno joj je vise cvorica na istoj, da bi joj na danasnjem pregledu doktor predlozio punktiranje tih cvorica (rekli su joj tankom iglicom da se to radi) . Interesuje me da li je putem tih dosadasnjih pregleda ustanovljeno da li su to maligne ili benigne promene ili ce se to tek znati nakon tog punktiranja (to me najvise brine) ? I koliko je to punktiranje tezak zahvat? Unapred mnogo hvala!

    Odgovoreno: 19. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Punkcija nodusa štitaste žlezde je skoro bezbolna, bezbedna metoda dobijanja citološkog materijala radi orijentacije o eventualnom malignitetu. Traje vrlo kratko i nema kontraindikacija za njeno izvođenje. Pozitivan nalaz je praktično siguran znag postojanja malignih promena, dok negativan nalaz ne mora biti siguran. Definitivno rešenje je hirurška intervencija i patohistološki nalaz nakon toga.
      ass. Dr milena velojić golubović