Proslo je oko 6 meseci od kako mi je dijagnostikovana bolest stitne zlezde. Od terapije sam za pomenutih 6 meseci koristila jedino lek ptu i nisam osetila nikakvo znatno poboljsanje, cak mi se stanje za nijansu pogorsalo. Prilazem vam moj poslednji nalaz sa eho tomografije stitne zlezde i zelela bih da znam vase misljenje o tome da li treba da pristanem na operaciju ili da nastavim sa nekom terapijom. Nalaz: stitnjaca difuzno uvecana nehomogene strukture, policiklicnih kontura sa polunodoznim promenama, velicine cvora do 22mm, nodusi na ehogenoj osnovi, limbicno uredne omedjenosti. Cds prikazom se dobija jako bogat spektar dopplerskih signala kako i samih nodusa tako i sa periferije od lucno pomerenih k. Sudova. Velicina zlezde na transferzalnom preseku: dr 26x24mm, istmu ap 6, 3mm, lr 27x24mm. Prilog: ciljani eho scenovi oba reznja i istmusa prilazem vam i analizu hormona: ft-4 nmol/l 13, 0 ft-3 pmol/l 10, 0 tsh mu/l 0, 06 tg ng/ml 80, 0 tg-ab 751, 00 tro-ab 5913, 0 tr-ab 6, 9 unapred zahvalna potreban mi je misljenje endokrinologa

    Odgovoreno: 14. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Sigurno je da postoji povećana funkcija štitaste žlezde, hiperitroza i da se ona mora lečiti. Terapije se sprovodi i do dve godine. Ukoliko se lekovima ne postigne izlečenje moraju se u obzir uzeti i druge metode lečenja. Mislim da je 6 meseci kratak period za prelazak na drugu terapiju, možda bi trebalo promeniti lek i započeti terapiju tbl tiastat. Ultrazvučni nalaz ogrovara postojanju hipertireoze. Obratite se vašem lekaru.
      ass. Dr milena velojić golubović