Imam 25 godina i nemam dece, odnosno nikada nisam ostajala u drugom stanju. Hormon prolaktin mi je povisen od meseca marta ove godine. Tada mi je uspostavljena dijagnoza hipotireoze, a terapija mi je lek letrox 50. Pri prvom merenju prolaktina njegova vrednost je bila 83. 6 ng/ml (ref. Vred. 1. 9-25. 9) . Tada sam uradila kompletan ginekoloski pregled i uz jajnika-doktorka mi je rekla da namam ciste i da je sve normalno (inace menstruacije dobijam redovno i krvarenje mi nije tackasto) . Zatim sam uradila profil prolaktina i vred. Su bile sledece: -u 8h: 28. 14 -u 11h: 63. 14 -u 13h: 20. 47 tada mi je endokrinolog rekao da je to verovatno mikroadenom na hipofizi, pa sam uradila magnetnu rezonancu glave i sve je u redu. Tada mi je doktorka rekla da se mozda jos prilagodjavam na letrox, mada su mi vrednosti tireoidnih hormona u redu. Jos dva puta sam proveravala prolaktin (u razmaku od dva meseca) i vrednosti su: 59. 91ng/ml i 66. 03ng/ml. Mene zanima koji to jos uzrocnici mogu biti ovako visokog prolaktina i da li on moze da mi steti ako je stalno povisen? Jedino sto znam jeste da se sa ovakvim prolaktinom ne moze zatrudneti. Moram da naglasim da kod nas ima samo jedan endokrinolog i da li ja imam pravo da trazim uput za beograd ili novi sad, jer ipak mi je zdravlje na prvom mestu. Hvala

    Odgovoreno: 14. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Povišene vrednosti prolaktina su jedan od najčešćih razloga steriliteta. Nastaju zbog povećanog rada hipofize, najčešće se pronalazi mikroadenom, ali ne mora. Lečenje je moguće i veoma je uspešno u oba slučaja. Mislim da bi terapiju mogao da vam propiše i vaš endokrinolog i da nema potrebe za odlaskom u druge centre.
      ass. Dr milena velojić golubović