Poštovani, imam problem i potreban mi je savet. Trudna sam 20 nedelja. Po savetu ginekologa uradila sam gtt test u narodnom frontu sa 100gr glukoze i vrednosti su bile: pre opterećenja 5. 6; 60'-11. 7; 120'-10. 2; 180'-7. 4. I u predhodnoj trudnoci imala sam povisen secer koji sam regulisala ishranom, ali su vrednosti bile mnogo manje. Rodila sam zdravu bebu tesku 3. 550kg, normalnim porodjajem. Posle prvog porodjaja ugojila sam se 18kg a porodila sam se u junu 2008. Godine. U porodici niko nema problema sa diabetesom. Interesuje me da li ce i ovaj secer u ovoj trudnoci moci da reguliusem ishranom? Da li ce biti potrebe sa insulimom? Hvala.

    Odgovoreno: 12. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Kako su jutarnje vrednosti u granicama normale mislim da će moći da se glikoregulacija postigne odgovarajućom dijetom. Šećerne bolest u trudnoći sepo pravilu leči insulinom. Redovne kontrole glikemije, po mogućstvu više puta u toku dana, jednom u 10-15 dana.
      ass. Dr milena velojić golubović