Prvi put vam se javljam, molim vaseg dr. Endokrinologa da mi odgovori. Nalaz danas uradjen i glasi: ehotomografija stitaste zlezde: stitasta zlezda je lako uvecana na racun desnog reznja. U levom reznju lateralno od istumusa, u sredisnjem delu jasno ogranicena avaskkularna promena oko koje obilaze krvni sudovi promera okoko 8x6mm koja govori za kolidni nodus. Ispod donjeg pola levog reznja stitaste zlezde vidi se ranije opisana jasno ogranicena solidna, inkapsulirana promena promera 8, 4x3, 2x4, 4, 2x4, 4mm i koja po karrektaristikama i lokalizaciji najvise govori u prilog uvecane parastitaste zlezde u ovoj regiji sto je vidjeno i pri predhodnom pregledu pre 9 godina. Medijalno od nje jos jedna mala okrugla promena smanjene ehogenosti promera oko 3, 3x4x4mm koja bi mogla da govori u prilog ektopicne gornje ptz. Ispod ovih promena vidi se nekoliko manjih, starih reaktivno izmenjenih limfnih cvorova. Neophodna je konsultacija od strane endokrinologa. U dijagnostickom pogledu o da; ke se preporucuje suptrakciona scintigrafija ptž. Ds/ljš jako sam uplasena, stoga vas molim da mi sto pre odgovorite i razjasnite o cemu se ovde radi? Sta znace ove skracenice ds/ljš? Sta to jos treba da uradimod snimanja? Hormoni: ft3 4, 7 ref. Vred. 2, 6 - 5, 7 tsh 5, 33 = 0, 35 -4, 94 t4 80 = 60-160 t3 nije trazen samim tim nije ni uradjen pth hormon 80, 7 = 15-65 jonizovani ca je 0, 92 = 0, 95-1, 35 osteokalcin 33, 6 = 12-41 crosslaps 468 = 330-782 ja sam u postmenopauzi. Timus sam operisala 1995. Godine. Kardiovaskularni sam bolesnik vec 14 g. Srcami zalisci /oba/ 3 stepen ostecenja. Ostecen mi je centar za ravnotezu vec 19 g. I na kraju ja nemam tacnu dijagnozu, niti se lecim kako treba. U kuci sam 26g. I tako zivim sve ove godine u cetri zida. Da li neko moze da razresi moj problem, htjela bih proziveti makar malo od ovog sto mi je ostalo. Kada umrem da se zna od cega sam bolovala sve ove godine, da li od mijastenije gravis, poliomiozita, fibromijalgije. . . . . . . . . . . . . . Pomozite molim vas, ako vec nije kasno!

    Odgovoreno: 12. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Paratireoidjne žlezde se po pravilui ne mogu videti posebvnbo kada se opisuje veličine od par milimetara, tako da neverujem da se mradi o paratireoidnoj žlezdi. Vrednost pth jeste povećana ali su vrednosti ca u granicama normale, čak pri donjoj granici. Kako ste u menopauzi bilo bi dobro uraditi kostnu denzitometriju radi procene stanja kostiju i određivanja potrebne terapije. Nalaz na štitastoj žlezdi i vrednosti hormona ne zahtevaju bilo kakvo lečenje štitaste žlezde.
      ass. Dr milena velojić golubović