Poštovani! Bila bih zahvalna ukoliko bi mi mogli dati savjet ili barem uputiti na pravi put što se tiče pretraga. Naime, još od 17. Godine imam problem sa opadanjem kose. Tada sam obavila sve pretrage; ginekolog, dermatolog, štitnjača, nalazi krvi, hormona i drugo nakon čega mi je rečeno da je sa mnom sve u redu, te da mi kosa otpada od stresa. Kod redovitih ginekoloških pregleda nalazi su bili uredni, iako imam sljedeće simptome: -mjesečice su mi neredovite (u ciklusima od 28-45 dana) , redovito imam 3-4 dana predmenstrualni smeđi iscjedak (menstruacija nikako da “normalno dođe”, zatim mjesečnica traje 4-5 dana, obilno krvarim, te pronalazim “ugruške” na ulošcima, a onda ponovno imam smeđe do crni iscjedak još 1-2 dana. Kad bih zbog smeđeg iscjedka koji je nekad znao trajati i po 10 dana prije nego što bi mi menstruacija normalno “došla” otišla kod ginekologa, bilo bi mi rečeno da je najbolje “pustiti” da žuto tijelo obavi svoju funkciju, da je sve ostalo u redu… ostali simptomi: -pojačana dlakavost (grudi, donji dio trbuha, stražnji dio bedara) i dakle opadanje kose koje nalikuje na muški tip ćelavosti. Čitajući razne članke sam zaključila da je moguće da se radi o nekakvom poremećaju hormona, tj. Kako je moguće da imam “višak muških hormona”. Čitala sam da nije svejedno na koji dan ciklusa se prave testovi na hormone, a moji liječnici me nikad na to nisu upozoravali. Molim vas ukoliko ste u mogućnosti da mi kažete koje bih pretrage trebala napraviti, te kakve testove hormona da tražim i u koje dane ciklusa, te općenito kakve su vaše pretpostavke u vezi moje dijagnoze? Unaprijed beskrajno zahvalna za bilo kakav savjet, helena

    Odgovoreno: 12. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Za analize polnih hormona potrebno je znati kada se krv uzima. Analize se rade na početku, u prvih ped dana ciklusa, na sredini i na kraju, poslednja 5 dana ciklusa. Za ostale hormone nije bitan trenutak uzimanja, uzima se juternji uzorak bilo kog dana. Za kortizol bi trebalu uzeti i jutarnji i večernji uzorak. Uradite analize ft4, tsh, acth, kortizol, fsh, lh, lth, estrogen, progesteron, testosteron i ultrazvučni pregled jajnika.
      ass. Dr milena velojić golubović