Imam 38 god, i do svoje tridesete godine nisam imala problema sa zdravljem i nikada nisam pila nikakve lekove, medjutim pre 8 god pocinju iznenadni bolovi po telu, jako lupanje srca, znojenje mrsavljenje 20 kg za 3 meseca, slab apetit, ubrzana, kosa opada. Nalazim se u cudu i neznam sta me je snaslo, radila sam sve analize ali dijagnoza mi je bila anksioznost. Dobila sam bromazepam kao terapiju i osecala se sve gore i gore. Moj doktor mi je uporno ponavljao da ja to umisljam i ako sam ja negirala to. Slucajno sam sa komsikom pricala o svojim simptomima i ona mi je rekla da proverim stitnu zlezdu, tada u to vreme nisam ni znala da ta zlezda postoji. Dala sam krv i hormoni su bili jako losi. . . Tsh0003, i ukljucena mi je terapija propirtiuracil tablete. Krv sam davala na 15 dana, rezultati uvek isti, tsh nije se pomerao. Pila sam taj lek godinu dana ali bez uspeha potom promenila doktora a sa njim i dozu koja je bila tri puta po dva propirtiuracila. Pocela sam manje da se znojim i puno da jedem i malo mi je bilo bolje ali ne toliko. Posle te terapije dala sam krv i tsh mi je bio23, 00, nisam mogla da verujem. Ta borba sa niskim tsh i sa svim simptomima hipertiroze trajala je 4 god. Tada sam stala i nisam znala sta da; je, pocela sam puno da jedem, bilo mi je hladno, postala sam troma, placljiva, trnula sam sva, kocila se i presla u sasvim drugo stanje za mene tada totalno nepoznato. Odlazim kod doktora i pocinjem da pijem letroks100 jedna ujutru. Od tada pa do danas oko 4 god pijem taj lek bez promene terapije. Ugojila sam se 20 kg, nije mi ni hladno ni vruce i simptomi su se prilicno povukli. Idem jednom godisnje kod endokrinologa na kontrolu i tsh je u redu. Posle ovolikog pisma, ali izvinite htela sam par pitanja da vam postavim ali sam morala da vam ispricam istoriju da bi mogli da mi kazete sta dalje? Dali letroks treba da pijem i dalje, dali taj lek nije stetan, ako su mi vrednosyi tsh uredu dali treba prestati sa njim, dali hipo funkcija zlezde ima veze sa psihom. Posle svih ovih iznenadnih telesnim simptomima upala sam malo u stanje straha, panike jer nije mi jasno odkud ovoliki telesni simptomi i oscilacije ako sam uvek pod lekarskim nadzorom. Puno pozdrava i izvinite za dugo pismo,.

    Odgovoreno: 12. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Sigurno je da ste u počreku bolovali od hipertireoze koja se mora lečiti lekovima koje ste vi koristili. Ponekad je prirodan tok bolesti da povećana funkcija pređe u smanjenu funkciju, grubo rečeno žlezda "sagori" i tada je neophodna nadoknada hormona preparatima l-tiroksina, letrox, euthyrox, u dozi koja se određuje za svakog pacijenta posebno. Lek ne leči samo dodaje ono što vam nedostaje tako da prekid terapije vraća na početak. Lek ne može biti štetan u odgovarajućoj dozi. Terapija je po pravilu doživotna i uz adekvatno lečenje ne postoje nikakva ograničrenja u svakodnevnom životu.
      ass. Dr milena velojić golubović