Postovana, volela bih da mi protumacite rezultate stitne zlezde. Malo sam uplasena i zbunjena zbog razlicitih ref. Vrednosti na koje nailazim. Imam 25 god i neuredne cikluse (od 37-40dana) . Vec 3 god pokusavam da zatrudnim ali bezuspesno. Sve analize kod mene i supruga su u redu (produktivni hormoni, hsg, spermogram, brisevi) . Rezultat stitne zlezde glasi ovako: stitna zlezda normalno polozena, nehomogene eho strukture, bez jasno vidljivo izdvojenih nodusa. Hormonski status: tott4-140. 21, tott3-1. 93, tsh-5. 09. Ref. Vrednosti sa rezultata su: zat4-od 78, 38-154, 4 za t3-od 1, 34-2, 73 za tsh-od 0, 4-3, 5. Unapred hvala!

    Odgovoreno: 05. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Vrednosti navedenih hormona su praktično u granicama normala, osim lakog uvećanja tsh, što se može nazvati subkliničkom hipotireozom, koja se po pravilu ne leči. Mislim da to ne bi trebalo da bude razlog vašem problemu. Ne pominjete vrednost prolaktina čije uvećanje je možda najčešći razlog bračnog steriliteta. Ukoliko vaš ginekolog smatra da je vrednost tsh problem može se ipak započeti terapija manjim dozama l-tiroksina, 50mikgr, što ne može naneti nikakvu štetu a može eventualno biti od koristi.
      ass. Dr milena velojić golubović