Postovani, sestra mi ima 34god. I prvi je put u drugom stanju. Suprug joj je 1969 god. Pregledom na opterecenje ustanovljen joj je secer 13. 6. Ona je na pocetku 12-te nedelje trudnoce. Ja sam iznela tri trudnoce bez ikakvih problema, sa zenske strane, 4 kolena u nazad niko nije imao secer! Molim vas da nam kazete kako da se secer spusti u normalne granice i da li, ne daj boze, ova situacija moze da naskodi bebi ili majci? Unapred zahvalni

    Odgovoreno: 05. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Na osnovu navedenog rezultata sigurno je da se radi o šećernoj bolesti koja se u trudnoći po pravilu leči insulinom. Za pravilan razvoj ploda i bezbednost i majke i deteta neophodno je da vrednosti šećera budu praktično u granicama normale u toku celog dana. U trudnoći se može javiti tzv. Gestacioni dijabetes koji nakon završene trudnoće nestaje, ali predstavlja povećan rizik za kasniju pojavu šećerne bolesti, ali može ostati i nakon trudnoće i tada se leči kao šećerna bolest tip 1, odnosno nastavlja se sa terapijom insulinom. Nophodne su česte kontrole endokrinologa do kraja trudnoće.
      ass. Dr milena velojić golubović