Poštovani, mail adresu sam postavila svoju, a pišem u ime svoje majke koja pije različite vrste lekova, prepisanih od različitih doktora i plaši se da li postoji "neslaganje" istih koje joj može štetiti. Trenutno pije: - letrox 50 od 50mg (pije tabletu + 1/4 tablete) - cardiopirin - concor 5mg (pije 2, 5mg, tj pola tablete) - napomena da ne sme da se pije u slučaju trnjenja ruku što se njoj dešava, ali jedino joj pomaže. - ocuvita - vigantol kapi - osteo k2 2xdnevno (vignatol i osteo k2 prepisani kao zamena za bonvivu jer se bonviva "ne slaže" sa collagenom) - tanakan - collagen complex (vega) - normolip 5 dugogodišnji problemi sa kostima, srcem, pritiskom, krvnim sudovima, štitnom žlezdom. . . Holesterol za dva meseca povećan sa 6, 7 na 7, 3, kao razlog navedena štitna žlezda. Na štitnoj žlezdi pre 6 meseci primećen jedan, pre mesec dana još jedan čvor, kao i nekoliko manjih. Objašnjeno da su to hladni čvorići koje samo treba pratiti, da je funkcija štitne žlezde smanjena. Oseća povremeno davljenje u vratu, grudima i plućima, uglavnom kao posledicu stresa. Naslage na krvnim sudovima - neravnine (plahovi na vratu) . Izvrtanje zgloba na nozi - dešavalo se pre primene bonvive, prestalo tokom korišćenja, da bi se ponovo vratilo prelaskom sa bonvive na collagen. Pretpostavljam da su pitanja za endokrinologa i ortopeda, ali biću zahvalna svima koji mogu da pomognu.

    Odgovoreno: 05. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Na osnovu navedene terapije moglo bi se zaključiti da su postavljene dijagnoze hipotireoze (letrox) , osteoporoze (kolagen, osteo k2) , hiperlipidemija. Primećujem da na spisku preparata ima dosta pomoćnih sredstava koji nisu pravi lekovi i o njima ne bih mogao ništa da kažem. Takođe preparati koje trenutno uzima ne mogu biti zamena za bonvivu. Potrebno je uraditi kontrolu štitaste žlezde, odrediti ft3, ft4, tsh, kostnu denzitometriju i biohemijske analize i na osnovu toga uz kontrolu endokrinologa korigovati terapiju. Tegobe koje pominjete, kao i povećanje masnoća mogu biti posledica nedovoljne doze letroksa i neodekvatnog lečenja hipotireoze. Nodusi štitaste žlezde se ne leče lekovima.
      ass. Dr milena velojić golubović