Pitanje za endokrinologa. Imam 21. Godinu, bolujem od autoimune hipotireoidoze vec 5 godina, svako jutro pijem tyvoral od 100mg i to dva dana po celu tabletu, treci dan pola tablete. Zamolila bih vas da mi objasnite kako ova bolest utice na menstruaciju posto sam primetila promene u toku poslednjih nekoliko meseci.

    Odgovoreno: 25. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Hipotireoza bez terapije ali sa neadekvatnom nadoknadom hormona može izazvati raznovrstne promene ciklusa od najblažih do potpunog izostanka menstruacije. Doza se koriguje na osnovu vrednosti ft4 i tsh, kao i eventualnih simptoma manjka ili viška hormona koji se nadoknađuju. Milsim da se vaša šema može zameniti nekom drugom dozom svakodnevno. Postoje preparati l tiroksina u drugim dozama osim od 100mikgr.
      ass. Dr milena velojić golubović