Problem imam u porodici tj. Ukucanin ima kushov (kusov) sindrom i interesuje me nesto vise da znam o tom sindromu

    Odgovoreno: 09. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Verovatno mislite na kušingov sindrom. Radi se o povećanom lučenju glikokortikoida, kortizola, hormona kore nadbubrežne žlezde. Karakteriše se gojaznošći, promenama po koži u vidu pojačne maljavosti, pojave bubuljica, crvenkastih strija po koži trbuha, lakom pojavom modrica po koži. Lečenje je hiruršku jer nema leka koji bi smanjio lučenje hormona. Potrebno je morfološko ispitivanje nadbubrežnih žlezdi i hipofize radi odluke o hirurškoj intervenciji.
      ass. Dr milena velojić golubović