Postovana, imam 25god. , unazad par godina imala sam velike probleme sa stitnom zlezdom ubrzane funkcije sto se regulisalo uz terapiju ptu koju i dalje koristim, 100mg/dnevno. Ali pre par meseci krenule su velike glavobolje, nesanice, manja depresija, opsta malaksalost i utvrdjeno je povecane prolaktina-1600 pa u profilu 900 i poslali su me na magnetnu rezonancu u nisu gde je otkriven pituitarni microadenom na hipofizi, velicine 3mm, uz napomenu da mi je ciklus uredan i nema iscedka iz grudi. Povisen je i progestron a smanjen kalijum. Do sad sam od lekara slusala veoma razlicita misljenja a poslednje je da ce se hormoni regulisati sami od sebe, da se microadenom prati vremenom na magnetnoj i nikakva hormonska terapija mi nije pripisana osim one za stitnu zlezdu niti su obavljena neka dodatna ispitivanja funkcije tog adenoma i funkcija prolaktina. Pa nagadjanja sta je izazvalo poremecaj cega, a kada su mi krenuli problemi sa stitnom zlezdom niko nije pominjao proveravanje hipofize. Nisam uspela da dodjem do odredjenih doktora za koje kazu da su najbolji u toj oblasti ali ne odustajem. Zanima me vase misljenje jer i dalje imam iste probleme pa se pitam kako ce sve to da se sredi samo od sebe. Znam da velicina adenoma nije zabrinjavajuca kao i da vrednosti prolaktina nisu previsoke ali ja i dalje ne uspevam da funkcionosem normalno. Unapred zahvalna i izvinite na mojoj opsirnosti, veliki pozdrav.

    Odgovoreno: 21. 11. 2009.
    • Poštovana,
      U vašem slučaju promene na štitastoj žlezi i na hipofizi nemaju veze i treba ih lečiti odvojeno. Terapiju hipertireoze srovoditi do potpune remisije bolesti, a prokatinom i hiperprolaktinemiju bez obzira što nema nekih problema treba lečiti odgovarajućom terapijom, koja efikasno snižava vrednosti prolaktina i po pravilo dovodi do smanjenja mikroadenoma ili čak njegovog gubitka.

      ass. Dr milena velojić golubović