Rutinskom kontrolom u domu zdravlja pre pola godine utvrdjen mi je povecan secer i holesterol. Najnoviji rezultati su: ogtt i-6. 4 ii-2h) 3. 6, hba1c 6. 1, hol 7. 3, hdl 1. 26 ldl 5. 4, trigl 1. 4. Nalazi enzima jetre i stitne zlezde su u normali. Nisam gojazna i nemam povisen pritisak. Doktor endokrinolog mi je postavio sledecu dijagnozu "disordines metabolismi lipoproteiniet lipidaemiae alii" i prepisao dijetu i lek sortis. Volela bih da cujem i vase misljenje. Unapred hvala. Io

    Odgovoreno: 21. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Postoji nalaz povećane jutarnje glikemije, ali te vrednosti kao i nalaz ogt testa za sada ne govore o postojanju šećerne bolesti. Vrednosti holesterola jesu značajno povišene, tako da je moguća i terapija za hiperholesterolemiju koju vam je vaš lekar propisao. Mislim da je za sada najvažmija odgovarajuća dijeta, fizička aktivnost i regulacija telesne težine.
      ass. Dr milena velojić golubović