Postovana imam 65. G. Glikemija mi je oko 8. Po vasem savetu uzimam ujutru glibenklamid od 5mg (1, 5 tablete) rekli ste da mogu i 2. Uvece uzimam pre vecere 1 tabletu. Uz ovo uzimam metformin tabl. 85o mg 2 x 1, rekli ste mi da mogu i 3x 1. Ovo nesto smanjenje doze nego sto ste mi vi savetovali je po mojoj oceni simptoma (ne mokrim cesto, ne osecam neku veliku glad, zedj jos manje, telesna tezina mi je uvecana 167 cm visina 80 kg, ali vec 5 godina nema ni povecanja ni smanjenja. Interesuje mi sada preparat repaglimid (novonorm) i roseglitason. Sta mislite, da li da menjam terapiju ili ne.

    Odgovoreno: 21. 11. 2009.
    • Poštovani,
      Što se tiče preparata koje pominjete repaglinid nećete moći da nađete kod nas, a glitazoni se kupuju sa cenom od oko 3000din mesečna terapija. Mislim da nema potrebe da na taj način menjate terapiju. Postignuta glikoregulacija nije najbolja tako da ne bi trebalo da budete zadovoljni jutarnjom vrednosšću od 8mmol/l i da smanjujete prepuručenu terapiju. Za sada uzimajte daonil dve ujutru, jednu uveče i metformin 850 uz svaki obrok, uz obaveznu dijetu i fizičku aktivnost.
      ass. Dr milena velojić golubović