Pijem oko 4 litra vode dnevno, koliko i izmokrim. Urin je uredan, specifična težina 1001, imam nebakterijski prostatis, sa ožiljcima od upala na prostati, prostata normalne veličine, mokraćna bešika normalne veličine i oblika, psa 1, 26, šuk na tašte 4, 2, hba1c 6, 8, holesterol 3, 6. Rr 130/70. Ekg sr frekvencije 70 u minuti, uredan. K = 3, 9 na =145 cl = 112 koo = 26. Na testiranju kod psihologa dijagnostikovane su mi osobine opsesivno kompullzivnog ponašanja. Dg: psihogena polydipsia th: lexillium 3 x 1, 5 mg, eglonil 2x 50 mg ovo mi je ustanovio internista endokrinolog. I dalje sam žedan. Šta da radim? Pozdrav. Danilo

    Odgovoreno: 19. 11. 2009.
    • Poštovani,
      Postoji endokrinološko oboljenje insipidni dijabetes koji se karakteriše velikom diurezom, odnosno mokrenjem većih količina mokraće, velikim unosom tečnosti za 24 sata i niskom specifičnom težinom urina. Nastaje zbog nedostatka antidiureznog hormona hipofize. Obično su to količine preko 5l. Vi za sada ispunjavate jedan kriterijum, ali i to je moguće da se desi ako unosito velike količine tečnosti u stanju psihogene polidipsije kako su vam i rekli da je slučaj. Možda bi ipak trebalo da se urade još neke analize i testovi da bi se potvrdila ovakva dijagnoza. Pokušajte sami da ograničite unos tečnosti. Možda će i propisana terapija pomoći.
      ass. Dr milena velojić golubović