Postovani, imam 38 godina i normalnu telesnu tezinu. Prilikom rutinske kontrole krvi secer mi je ujutro bio 10, 0. (uvece pre merenja sam pojeo dosta grozdja) . U urinu nije bilo glukoze. Nikad nisam imao secer a nema mi niko ni u porodici. Nakon dobijenog rezultata u jednoj apoteci na glukomer aparatu (dva sata posle jela) rezultat je bio 5, 1. Sutradan ujutro u drugoj laboratoriji rezultat je bio 5, 1. Nakon nekoliko dana ponovo sam u apoteci proverio secer i bio je 5, 3. Interesuje me dali je onda u prvoj laboratoriji doslo do greske ili moram cesce da kontolisem secer. Inace nemam nikakve simptome secerne bolesti. Unapred hvala na odgovotu.

    Odgovoreno: 19. 11. 2009.
    • Poštovani,
      Dijagnoza šećerne bolesti postavlja se na osnovu najmanje dve vrednosti u jutarnjem uzorku našte preko 7. 0mmol/l. Vi za sada ne ispunjavate te kriterijume. Moguće je da se radi o laboratorijskoj grešci ili praktično krv nije data našte, odnosno bez hrane. U svakom slučaju kontrolišite vrednosti šećera u krvi 2-3 puta godišnje.
      ass. Dr milena velojić golubović