Postovani, pre dve godine slucajno sam otkrila da imam hashimoto sindrom. Antitela su mi preko 1000 a tsh je uglavnom oko gornje granice, varira dok ga terapijom ne smirimo, tako da mogu reci da to nije problem. Pijem trenutno eutirox 25mg. Danas sam, posle 8 meseci, bila na kontroli i pojavila se cista velicine 7. 5x4 mm. Receno mi je samo da je to normalno, ali sam vrlo uplasena. Da li ce ona dalje da raste? Kako mogu da usporim njen rast? Da li ona moze da pukne? Da li treba da pazim sta i kako gutam? Koliko cigarete uticu na nju i samo odumiranje tkiva zlezde. Uopste, koliko ona moze biti opasna? Molim vas za odgovor, vrlo sam zabrinuta. Inace, dosta radim, slabo jedem (kazu drugi da zivim od kafe) , od kako sam saznala za sindrom i sta sve on podrazumeva, idem na terapiju pa sam dosta smirenija i manje napeta. Hvala unapred, pozdrav!

    Odgovoreno: 15. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Hašimoto tireoiditis se ne leči i ne stvara bilo kakve tegobe. Terapija koju uzimate u dozi od 25mikgr govori u prilog tome da vam lek nije ni potreban. Ultrazvučni nalaz je za vas beznačajan, ne zahteva dalje ispitivanje i terapiju. Živite normalno. Ultrazvučne kontrole 1-2 puta godišnje.
      ass. Dr milena velojić golubović