Poštovana, moja kuma je nedavno operisana. Otklonili su joj štitnu žlijezdu i predložili joj da terapije radioaktivnim jodom na institutu za nukleranu medicinu u sremskoj kamenici. Jako je zabrinuta (inače je 1986. God.) , jer ne razumije dijagnozu na otpusnoj listi. Možete li mi objasniti šta tačno znači sledeće, a ovo upravo piše na otpusnoj listi; dg: ca papilare lobi dex gl. Thyreoideae i op: thyroidectomia totalis. Unaprijed zahvalna!

    Odgovoreno: 15. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Radi se o karcinomu štitaste žlezde koji se leči pre svega totalnim odstranjenjem štitaste žlezde a u nastavku se može dati terapijska doza j131 da bi se eventualno preostalo tkivo štitaste žlezde uništilo. U najvećem broju slučajeva postiže se potpuno izlečenje i potrebna je samo nadoknada hormona nekim od preparat l-tiroksina.
      ass. Dr milena velojić golubović