Dobar dan, ve' duže vrme imam problema sa pankreasom, 2000. Na skeneru glava je bila uvećana, ređeni su tumer markeri i bilo je ok. Tada sam bila na redukciji ishrane i pila glufamin, što je dovodilo do urednog šećera i pankreas se vratio na normali, redovno sam pratila i očno dno. Međutim zadnjih godinu dana, zbog privatne situacije puno sam nervozna, šećer ide i do 15, u međuvremenu sam se pretereno ugojila (za dva meseca 14. Kg) i nisam u sposobna da je kontrolišem. Na zadnjim rezultatima visoki holestorol, trigecelidi, pritisak je iznenada visok, šećer 10, i pored glufamina od 1000 dvaputa dnevno, redukovala sam ishranu, a u ustima osećam neki "kako metalni ukus" i usta su mi stalno suva, otežano govorim povremeno. Brzo se zamaram i nameštanje kreveta mi je teško. Ovo vam govori hiper aktivna osoba koju mesto ne drži. I naočare za godinu ipo dana od +75, nosim sad na jedo oko +1. 75 a na drugo +2, a sada i za daljinu moram da nosim. Molim vas za savet, kome da se obratim. Imam još planova u životu a ovo me usporava.

    Odgovoreno: 15. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Terapija šećerne bolesti vremenom zahteva stalno intenziviranje uvećanjem doze postojećeg leka, dodavanjem drugog leka i na kraju uvođenje insulina u terapiju dijabeta. Javite se vašem lekaru radi korekcije terapije. Porast telesne težine je samo znak da dijeta kao najvažniji deo terapije nije odgovarajuća. Tegobe koje navodite odgovaraju hiperglikemiji koja stalno postoji.
      ass. Dr milena velojić golubović