Postovani, imam 29 godina i od 15 godine sam krenula da se gojim, i od tad nikad nisam uspela da se vratim na normalnu tezinu. Trenutno sam dostigla najvecu tezinu do sad, i imam 114 kg. Od 16 god zbog velikih porodicnih problema zapala u psihicku krizu i od tada pijem lekove. Zanima me da li sam ja dobara kandidat za operaciju svedske trake na zelucu, operativno smanjivanje zeluca ili ubacivanje balona u zeludac i da li kod nas u zemlji postoji nacin da takvu operaciju plati zavod za zdr. Osiguranje, jer je jako skupa kod privatnih lekara? Recite mi, molim vas nesto vise o ovim nacinima lecenja gojaznosti, kao i o testu intolerancije na hranu, ili jos nekom proverenom nacinu lecenja gojaznosti na duze staze, kao i gde se u srbiji ove intervencije obavljaju i kolika im je cena? Hvala vam unapred puno, pozdrav od tamare

    Odgovoreno: 15. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Osnovi način lečenja gojaznosti je izmena načina života, sprovođenje odgovarajuće dijete i fizičke aktivnosti u dužem periodu, par godina. Kod nas postoje i dva registrovana leka za lečenje gojaznosti, xenical i reductil koji se moraju uzimati pod nadzorom lekara. Što se tiče hirurškog načina lečenja mislom da postoji mogućnost da se intervencija obavi u državnim ustanovama ako su ispunjeni određeni kriterijumi. Obratite se hirurgu radi kontrole. U nišu se ta intervencija trenutno ne radi, mislim da u beogradu ima uslova za njeno izvođenje. O ceni intervencije ne bi mogla ništa da kažem.

      ass. Dr milena velojić golubović