Imam 20 godina i nisam porastao ni cm od svoje 16 godine, po nekim merenjima sam se cak i smanjio, da li je to moguce i to cak 5 cm? Dok sam trenirao kosarku do tada sam rastao, posle sam malo poceo da idem u teretanu, ali nista preterano nisam puno radio i ima li to uopste kakav uticaj na rast? Stvarno ne zelim da ostanem "nizak" i moze li se to nekako leciti hranom (posto skoro da ne jedem povrce) hvala u svakom slucaju.

    Odgovoreno: 15. 11. 2009.
    • Poštovani,
      Nema podataka o visini, ali predpostavljam da nije mala kad ste se bavili košarkom. Rast se završava po prestanku puberteta što odgovara vremenu koje navodite. Ponekad se nastavi još neku godinu ali malim intenzitetam. Smanjenje visine u tim godinama praktično nije moguće. Mislim da nema razloga za neko endokrinološko ispitivanje i lečenje.
      ass. Dr milena velojić golubović
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #45106

    • Imam 16 godina visok sam oko 175 cm. Cini mi se da u poslednje dve godine nisam porastao ni centimetar. Kako da znam da li mi je rast zavrsen i jel moguce da se zaustavi u 14 godini? Hvala u napred