Postovana doc, zamolila bih da vas, ukoliko mozete da mi protumacite naredni nalaz mri. Prije svega da vas upoznam sa mojoj situacijom. Naime, rodjena sam 1988, godine i prije 4 godine sam sasvim slucajno otkrila da imam visok pritisak, koji varira do 180/120. Trenutno koristim dva lijeka, gopten 0, 5mg - jednu dnevno i corvitol (tj. Metroprolol) 50mg - dvije dnevno. Uz ove lijekove pritisak se malo smanjio i sada je najcesce oko 140 il 130 / 90, jako rijetko bude 120/80. Nalaz mri radjen 05. 11. 2009. Rezultat mr pregled nadbubreznih zljezdi uradjeni su multiplanarni, multisekvencijalni ppre i postkontrasni tomogrami lijeva nadbubrezna zlijezda tek diskretno voluminoznijeg trupa u kaudalnom aspektu, promjera do 7mm, koji je zaobljenih kontura, t1w/t2w izs is, na out of phase "ne gasi" is, a na fs sekvencama pokazuje diskretno manji porast is, uz brzo "ispiranje" is na neposrednim odlozenim sekvencama. Desna nadbubrezna zlijezda izgleda urednog mri nalaza. Zakljucak: opisane promjene lijeve nadbubrezne zlijezde prema mri karakteristikama bi upucivale na fokalnu nodularnu hiperplaziju ili manji atipicni adenom (sa snizenom koncentracijom intracitoplazmatske masti) , manje vjerovatno da se radi samo o varijaciji izgleda. Korelirati sa klinickom slikom i biohemijskim i hormonalnim statusom. U narednom periodu, tacnije za 2 dana radim color dopler krvnih sudova bubrega, vrata i glave. A naredne sedmice imam zakazan pregled na "nuklearnoj" kako bi uradila: renin, aldosteron u sjedecem stavu, kortizol, acth u 8h i 16h, 170h, 17ks u 24 satnom urinu, fsh, lh, e2 i testosteron prolaktin od 5-9 ciklusa. Da budem iskrena, jako sam zabrinuta zbog ovog nalaza mri, i volila bih da znam sta to sve tacno znaci (prije svega manji atipicni adenom i fokalna nodularna hiperplazija) . Znam da su potrebni i ostali nalazi koje cu raditi u narednom periodu da bi se nesto vise reklo, ali bih vas zamolila ako mozete makar da protumacite i kazete svoje misljenje na mri nalaz. Hvala vam puno, unaprijed. . Veliki pozz

    Odgovoreno: 15. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Neophodno je uraditi hormone nadbubrežne žlezde i hipofize, koje su vam već predložili. Ukoliko su vrednosti u granicama normale hipertenziju treba lečiti kao svaku esencijalnu hipertenziju. Ukoliko vrednosti hormona budu povišene može se predpostaviti da je nadbubrežna žlezda razlog za pojavu povišenog krvnog pritiska. U tom slučaju hirurška intervencija i odstranjenje tumora nadbubrežne žlezde je jedino rešenje.
      ass. Dr milena velojić golubović
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #44946

    • Jamina Alibasic 20. 12. 2013.

      Poštovani, visoki sam tlakas vec 10 godina hodam od ljekara do ljekara tlak mi je uvjek oko 230 sa 140 samo dobijam lijekove i nista vise. Ove godine 2013 sam bila u tuzli i tamo su mi ocitali nalaz i pise arterija renalis sinistra je na ishodišta koljenasto zavijena i u tom dijelu je reduciranog lumena i na drugoj strani arterija renalis dextra je na ishodistu inicijalno reduciranog lumena. Sad ja vas molim da mi obajsnite ako moze vise ljekara mi predlaze da ugradim neke stentove da bi se spasila ali niko za to nema sluha a mene svako vece vozi hitna zbog pritiska da bi sad i oni na kraju rekli nemozemo ti vise pomoci jer se nicim nemoze spustiti tlak unatoč terapiji. Ja bih vas zamolilaako ikakao mozete da mi ovo protumacite jer sam bas previse preumorna od svega vec godinama a neznam sta mi je raditi a osjecam da sam sve slabija. Unaprijed se zahvaljujem srdacan pozdrav iz bihaća.

    • Postovana doktorice, prije nekih 8 mjeseci sam vam postavila gore navedeno pitanje u vezi tumacenja nalaza mri. Nakon toga sam dalje nastavila sa navedenim nalazima, gdje su rezultati slijedeci: rap 1, 61 nmol/l/h aldosteron 0, 266nmol/l na 142 mmol/l k 4, 4 mmol/l dhea-sulfat-ria 6, 97 umol/l testosteron 3, 8 nmol/l shbg 50, 6 mmol/l acth u 8h je 6, 1 pg/ml dok je u 16h 27, 7 cortizol u 8h je 413 nmol/l, dok je u 16h 402. Zatim sam na klinici u osijeku radila kataholamine i vma, a rez su slijedeci koeficijent kreatinina je bio uvecan i iznosi 203 h (jedinica umol/24/kg) ref interval 97-177 metanefrin 0, 31 umol/du normetanefrin 0, 81 umol/du vanilinmandelicna kiselina 23, 21 umol/du homovanilinska kiselina 33, 64 umol/du adrenalin 0, 04 umol/du noradrenlalin 0, 37 umol/du dopamin 2, 35 umol/du uz abdomena i bubrega: jetra, holecista, slezena, pankreas, retropritoneum i bubrezi normalnih dimenzija i ehostrukture. U projekciji lijevog nadbubrega uocena je ehnostruktura velicine 4, 2*3, 6 cm koja odgovara uvecanom bubregu. Par mj nakon ovih nalaza uradila sam i ct angiografiju renalnih arterija sa 3d rekonstrukcijom, gdje je primjeceno suzenje lumena na ishodistu kod arterie renalis dextra. Druga arterija i aorte su uredu i bez patoloskih promjena. Promjer desnog bubrega je 11, 1x4, 3 cm, a lijevog 11, 5x5, 1 cm. (interpretacija ct-a: stenosis ostii arteria renalis dextrae) takodjer na uz srca je primjecena hipertofija lijeve srcane komore. (a inace mama i brat imaju od rodjenja takodjer hipertrofiju lijeve komore i sistolni sum, dok ja to nisam imala) . Nakon toga sam isla na kontrolu kod nefrologa i endokrinologa, gdje dolazi do razlicitih misljenja. Nefrolog smatra da stenozu treba zanemariti i odluciti kako da se lijeci nadubrezna zljezda jer smatra da je ona uzrocnik visokog pritiska, dok endokrinolog ima suprotno misljenje.. Zamolila bih vas ukoliko ste u mogucnosti da mi date savjet, sta da radim dalje.. Da li da poslusam nefrologa ili endokrinologa. Sta je pametnije, i koji su nacini lijecenja adenoma nadbubrezne zljezde i stenoze renalne arterije. Unaprijed zahvalna Selma Bajramovic

    • Selma bajramovic 15. 11. 2009.

      Mnogo vam hvala na brzom i jasnom odgovoru, s obzirom da mi je sve ovo bilo jako komplicirano i ne jasno...