Zadnjih dvje godine sam povecala tjelesnu tezinu za 15 kg. Ne pijem. Ne pusim. Ne drogiram se. Do sada nisam imala neke tegobe, osim bolnih menstruacija. Par dana sam boravila u hladnim prostorijama i mislila sam da sam povukla nesto 's nogu'. Prije par dana osjetila sam bolove u donjem stomaku i peckanje genitalija, obratila se ginekologu. Pregledom ultrazvukom je utvrdjeno da je sve ok. I ginekolog me je uputio da dam nalaze. Juce sam dala nalaze, prije toga nisam jela 12 h i pila sam samo vodu. Nalazi krvi odlicni, sve u granicama normalnog. Mokraca-tragovi albumina i saharoza 55 mmol/l, ceste bakterije i plocasti epitel, leukociti 20-30, specificna tezina 1020, reakcija kisjela. Rekli su da je nemoguce imati secer u mokraci, a ne u krvi, stoga da to nije dijabetes, nego mi organizam nije izmetabolizovao secer koji sam unijela hranom (u zadnje vrijeme sam povecala unos slatkisa) , opet sam uradila nalaze danas. Prije toga nisam jela 22 h, a pila sam samo vodu. Nalaz krvi-normalna vrijednost secera. Nalaz mokrace-secer negativan, albumin u tragovima i aceton u tragovima. Ceste bakterija, plocasti epitel, 15-20 leukociti, specificna tezina 1025, reakcija kisjela. Moram napomenuti da sam alergicna na prasinu, med, buba svabe, polen (ako to ima nekakve veze) . Dosta jedem suvu hranu, pijem sokove. Zadnje 2 godine ne bavim se fizickom aktivnoscu. Zanima me-sta je uzrok pojave tragova acetona i albumina u mokraci? Da li je opasno? Sta da radim? Kome da se obratim? Trba li da promijenim nacin ishrane? Sta mi predlazete da uradim? Hvala!

    Odgovoreno: 15. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Ukoliko su jutarnje vrednosti šećera u krvi normalne nema govora o postojanju dijabeta. Jasno je da postoji urinarna infekcija te otuda najverovatnije prisustvo albumina. Uradite urinokulturu i antibiogram. Ketoni se mogu javiti kod izraženije dijete. Ipak je neophodno kontrolisati i regulisati telesnu težinu dijetom i fizičkom aktivnošću.
      ass. Dr milena velojić golubović