Postovani, rodjena sam 1971god, visoka sam 170cm i imam 80kg, ne pusim, ne pijem. U martu mi se pojavila tahokardiju brzo se zamaram. Vrednost ta kod lekara mi je bila 120/80 puls 129. Tada su mi rezultati hormona stitne zlezde bili dobri. Lekar kardiolog mi je tada preporucio sto vise setnje. Naglasavam do sada nikada nisam bila bolesna. Pocetkom oktobra sam sama ponovila rezultate krvne slike i hormona i tada su mi rezultati bili sledeci ft3 32, 76 (3, 10-6, 80 pmol/l) , ft4 >100, 0 (12, 00-22, 0 pmol/l) , tsh <0, 004 (0, 400-4, 000 uiu/l) , calcitonin 2, 04 (0, 0-11, 5 pg/ml) , atg-at 363, 9 (0, 0-25, 3 iu/ml) , amc-at (tpo) 353, 8 (0, 0-10, 0 iu/ml) takodje, sam uradila i ultra zvuk stitaste zlezde gde je lekar napisao sledece: „ uz vrata: tireoidea normalna polozena, polimikronodozno izmenjena, hipoehognim nodusiam dijametra 5-7mm lglvrata b. O. Dg. Struma polymicronodosa. Hyperthyreosis recidivans. “ mogu isto naglasiti da sam u zadnjih nekoliko meseci zbog posla i brojnih porodnicnih problema pod velikim stresom i omrsala sam dosta. Pored svega ovog moram naglasiti i da mi majka boluje takodje od stitne zelezde koju je pre godinu dana operisala. Medjutim, dok je ona pila lek ptu dosta su joj oticale ruke narucito oko zgloba sake pa se zato i interesujem da li postoji neki drugi lek koji bih ja mogla koristiti u toku mog lecenja. Moje pitanje na osnovu rezultata datih sta vi mislite koliko je sve ovo opasno? Da li cu moci da imam normalan zivot? Ili je nesto sasvim drugo u pitanju i sta? A takodje me interesuje da li se mora ovako stanje leciti operacijom kao sto mi je rekao lekar koji je radio ultra zvuk ili postoje neki medikamenti koje cu piti ceo zivot. Iskreno vas molim da mi predlozite kome da se javim radi zapocinjanja lecenja posto u mom gradu nema endokrinologa. Hvala na posvecenom vremenom i odgovoru.

    Odgovoreno: 15. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Sadašnji rezultati su jako izmenjeni i jasno govore o postojanju povećanog lučenja hormona štitaste žlezde, hipertireoza. Hitno se javite vašem lekaru radi započinjanja odgovarajuće terapije koja je najčešće veoma uspešna i postiže se potpuno izlečenje.
      ass. Dr milena velojić golubović