Postovani oktobra 2005. Godine operila sam nodus 5x2 cm u levom reznju stitne zljezde, levi rezanj je u celosti odstranjen, tumor je bo benigni, pre i posle operacije nivo hormona u stitnoj zljezdi je normalan, kao i sada. Odradjena je autotransplantacija parastitne zljezde na mesto levog reznja, i do marta meseca nico pth intracta je bio uredu, matra meseca je povecan na 74, 4 (10-69 pg/ml) , a sada je 120. . Osecam bolove u kostima, potiljku i zglobovima, konstantni umor i bolove u predelu krsnog dela. . . . . Isla sam na redovnu kontrolu u onkoloski institut i pregledane su mi dojke, nisu pronadjeni znaci tumora, ali posto imam vise od 35 dobila sam da radim rtg dojki. . . Na pitanje kako da regulisem pth, receno mi je da sa ovim nalazima dodjem i da ponovo vadim pth i da ce me onda slati dalje. . . Ono sto mene interesuje je da li pored hirurske intervencije postoji jos neka metoda za kontrolisanja i smanjenja pth hormona parastitne zljezde. Koliko sam citala, vezano je za povecanu koncentraciju kalcijuma i fosfora da se obicno to vezuje za kosti, ali i za mogucnost stvaranja kamena u bubregu. Da li je moguce regulisati nivo pth hormona bez hirurgije?

    Odgovoreno: 15. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Obično posle intervencije na štitastoj žlezdi može doći do privremenog ili trajnog oštećenja paratireoidnih žlezdi sa smanjenjem parathormona. Kako je kod vas pth povećan verovatno se radi o primarnom hiperparatireoidizmu nevezanom za promene na štitastoj žlezdi. Kada je pth povećan dolazi do izlaska kalcijuma iz kostiju, povećanja njegovog nivoa u krvi i mokraći što ima za posledicu slabljenje kostiju i vrlo često formiranje kamenaca u odvodnom sistemu bubrega. Mora se postaviti tačna dijagnoza, ustanoviti o kojoj vrsti promene na paratireoidnim žlezdama se radi i sprovesti hirurško lečenje. Na žalost za sada nema mogućnosti za medikamentoznim lečenjem primarnog hiperparatireoidizma.
      ass. Dr milena velojić golubović