Postovani, toksici adenom u desnom reznju mi je indikovan 2006 (radjena scintigrafija) . Moj endokrinolog prof djilas iz ns je u toku 2008. Indikovala i u levom reznju cvor, cistu, ali je rekla da je to zanemarljivo i tako je to bilo od pregleda do pregleda, ma nije to nista, cemu panika. . . U mom slucaju je bila predvidjana opreacija i 30. 09. 2009. Prof dzodic me je operisao na institutu za onkologiju. Prilikom operacije toksicnog adenoma desnog reznja, uocio je tvrdi cvor u levom reznju i uradio je totalnu tireodoktomiju, a prilikom operacije uradio je pregled limfnih cvorova koji su bili bez mg znakova. Na prvoj kontroli posle operacije data mi je nova dijagnoza papilarni karcinom stitnjace promera 8 mm, cvor u levom reznju - maligan. Postoperativni rezultati: tsh 31, 2 (0, 4 -4) t3 0, 62 (1, 2-2, 6) , t4 12, 9 (58-161) tg 4, 29 (0, 83 - 68) , tg antitela <20 (<40) . Uradjna je scintegrafija vrata i tela i nakupljanje joda prikazuje se samo u malom polju na vratu fiksacije 0, 4% . Cekam pregled i konzilijum i nemam jos uvek terapiju. Da li cu morati ipak da pijem raj ili cu mozda proci samo sa lekicem? Da li je fiksacija pri scintegrafiji znak da imam metastazu u vratu? Ako je sve ok i operacija uspesno obavljna (kako kazu) da li je moguce i pored moje dijagnoze biti potpuno izlecen (naravno, uz stalne kontrole) ? Kakve ce to biti kontrole i koliko cesto cu morati da se kontrolisem? Zahvalna i uplasena. . Sonja

    Odgovoreno: 02. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Dijagnoza maligniteta štitaste žlezde praktično je nemoguća u najvećem broju slučajeva bez hirurške intervencije i patohistološkog nalaza. Ako se postavi dijagnoza radi se totatlna tireoidektomija i uglavnom se tako postiže potpuno izlečenje. Nakon uklanjanja štitaste žlezde postoji nedostatak hormona koji se mora lekom nadoknaditi, nekim od preparata l-tiroksina. Vaši razultati jasno pokazuju potrebu za terapijom. U slučaju papilarnog karcinoma potrebna je što veća supresija tsh, da on bude što manji a da hormoni štitaste žlezde budu na gornjoj granici. Nadoknada hormona je doživotna. Mislim da nema potrebe da vas brine nalaz scintigrafije jer je praktično nemoguće ukloniti potpuno tkivo štitaste žlezde, ostanu mali delovi koji ne predstavljaju problem. Kontrole ft3, ft4, tsh na 3-4 meseca kada se postignu željene vrednosti hormona, dotle i češće.
      ass. Dr milena velojić golubović