Postovani, moj otac je dijabeticar od 2000-e god. Problem je u tome sto nikako nece da ode kod lekara i vidi ima li potrebe za promenom terapije. Ima dijabetes tipa ii i koristi insulin-20 jedinica dnevno. Napomenula bih da imamo aparat za merenje secera u krvi, ali mene nteresuje da li se jedinice menjaju s godinama i koliko cesto treba da se ide na kontrolu? Unapred hvala, s postovanjem brankovic jelena

    Odgovoreno: 31. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Samokontrola je izuzetno bitna ali ona ne isključuje potrebu za redovnim kontrola kod endokrinologa, najmanje mesečno, posebno kod pacijenata na terapiji insulinom. Šećerna bolest vremenom traži inteziviranje terapije kroz povećanje doze ili promenu leka. Bitne su vrednosti šećera u krvi u dnevnom profilu, odnosno pre i dva sata posle svakog obroka kao i u toklu noći. Neophodno je uraditi vrednosti hba1c. Sa ovim nalazima možete konsultovati vašeg lekara o proceni postignute glikoregulacije i potrebi da se terapija menja.
      ass. Dr milena velojić golubović