Molim vas da mi protumacite dijagnozu, i eventualno kazete da li je ovo zabrinjavajuce ili ne. . . . Dakle, bila sam na ultrazvuku stitaste zlezde, normalne je velicine, debljina istmusa do2mm, desni lobus 28x15x16mm, levi lobus 27x14x17mm, struktura zlezde uredna, fokalne promene - u desnom lobusu medijalno se diferencira nodus sa hipoehogenim haloom neravnih kontura sa mikroklacifikasijama, rubno vaskularizovan, vaskularizacija - uredna, cervikalna limfadenopatija se ne registruje. Laboratorijski tsh i ft4 su u granicama normale, a antitpo negativna. Receno mi je da jos proverim kaltomicin, pa ako je ok, onda ne mora nista da se radi, a ako nije u redu, onda treba fna. . . . . Mozete li mi malo pojasniti sve ovo. . . .: (i da li jos neke laboratorijske analize treba da odradim osim kaltomicina. . . ? Unapred zahvalna, marija

    Odgovoreno: 31. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Postojanje nodusa štitaste žlezde kod žena je prilično često i obično ne stvara bilo kakve probleme. Ukoliko su vrednosti hormona uredne nema potrebe i mogućnosti za njihovim lečenje. Ako svojom veličinom počnu stvarati tegobe jedino definitivno rešenje je hirurška intervencija. Uradite vrednosti kalcitonina, bitan je za procenu potrebe da se nodusi hirurški uklone. Ultrazvučne kontrole 1-2 puta godišnje.
      ass. Dr milena velojić golubović