Zelim da pitam endokrinologa: sta dijagnposticki pokazuje i kako se radi oktreoscan? Naime, laboratorijski nalazi ukazuju na hiperparatireodizam. Scintigraphia i uz negativni. Predvidjen oktreoscan. Postoji li jos neki nacin za potvrdjivanje dijagnostike i da li postoje neki nacini konzervativnog lecenja? Pozdrav i hvala unapred.

    Odgovoreno: 31. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Hiperparatireoidizam predstavlja povećano lučenje parathormona od strane jedne ili svih paratireoidnih žlezdi. Zato je potrebno pronaći žlezdu koja je izmenjene, najčešće se radi o adenomu, benignom tumoru koji pojačano liči hormon, ili je u pitanju hiperplazija, lako uvećanje sve 4 žlezde kada sve luče više hormona. Terapija je isključivo hirurška. U dijagnostici je upravo najveći problem odrediti u kojoj žlezdi je promena i odlučiti se za način hirurškog lečenja. Oktreosken se metoda nuklearne medicine kojom se bilo gde u telu mogu naći promene u smislu postojanja tumora. Može biti korisna i kod vas jer se paratiroidne žlezde ponekad mogu naći i drugim delovima tela ne samo u vratu iza štitaste žlezde. O detaljima same metode reći će vam specijalista nuklearne medicine kada se budete dogovarali o potrebi da se metoda uradi. U svakom slučaju metoda nije bolna i opasna za vas.
      ass. Dr milena velojić golubović
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #43506

    • Bila sam na snimanju otereosken, koliko sam ozračena i opasna za druge?