Prilikom pregleda krvnih sudova vrata 2006. Godine, slučajno je otkriveno da imam mali čvorić na štitnoj žlezdi, pa mi je savetovano da izvršim pregled iste. Specijalista je ustanovio da je tiroidna žlezda normalne veličine, u desnom režnju solitaran nodus promera 17x10mm izoehogene i homogene transparencije. Ehosonografski nodus je anoehogen najvećeg promera 6mm. Ordinirana je manja doza jodida (200 mg nedeljno) utsh 0, 7mu/l. Nakon toga redovno sam išla na kontrole na 3 do 6 meseci odnosno 13puta do sada. Napominjem da mi je telesna težina oko 66kg, visoka sam 156 cm, pritisak mi je bio prosečno oko 125/75 sa odstupanjima -gornji najvise do 150 a donji oko 90, puls 72 do 84. Takodje laboratorijski nadjene vrenosti ft4 su bile13, 6 do najvise 17, 00 pmol/l a utsh od 0, 7 do 0, 21, sa napomenom da je variralo u intervalu od oko 0, 50 a na početku 2009. God je bilo o, 37 da bi oktobra ove godine bilo 0, 21. Ana mneza specijaliste je da imam strumu i ne raste. Ja se, inače, osećam fizički i psihički dobro, jedino mi se javlja tremor desne ruke u toku mirovanja (malo izrazeno) , dok u toku rada nema tremora. Tremor desne ruke su ustanovili i specijalisti neuropsijatrije, prošle godine, koji su mi dali trapiju lekom madopar sa 3xpo 1/4 tablete kao i stugeron forte i zoloft. U vezi stanja koje sam opisala molim za vasse missljenje -savet za terapiju i sveukupno ponašanje uzimajući u obzir imje 66. Godine. Unapred zahvalna na strpljenju i odgovoru.

    Odgovoreno: 31. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Nodozno izmenjena štitasta žlezda sa normalnom funkcijom ne stvara bilo kakve smetnje, osim kada su čvoroci izuzetno veliki. U vašem slučaju mislim da nema nikakvih problema sa štitastom žlezdom, obzirom na veličinu nodusa i normalne vrednosti hormona, tako da nema potrebe a i mogućnosti za nekom terapijom. Nema bilo kakvih ograničenja u svakodnevnom životu. Ultrazvučne kontrole 1-2 puta godišnje. Ostala terapije se može redovno sprovoditi.
      ass. Dr milena velojić golubović