Postovanje, dve godine posle porodjaja dijagnosticiran mi je hipertireoza, sa izuzetno niskom vrednosti tsh 0, 001, uz konstantnu upotrebu favistana tsh je povisen na 0, 04. Oba reznja su uvecana s tim da je desni veci od levog, prema poslednjim nalazima vrednosti hormona su sledece: tsh 0, 004, ft3 25, 8 i doslo je do promene terapije umesto favistana ptu 3x1. Terapiju pijem mesec dana, menstrualni ciklus pre te tarapije je trajao 21 dana. Zbog kasnjenja i sumnje na trudnocu uradjen kucni test 23 dan koji je pokazao negativan rezultat. Koliko vrednost hormona i obolenje uticu na zacece, ciklus i koja je kontracepcija adekvatna u ovom slucaju. Molim vas da mi na ova pitanja odgovore endokrinolog i ginekolog, unapred zahvlana.

    Odgovoreno: 31. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Vrednosti hormona govore da nije postignita stabilna remisija bolesti i da terapiju praktično treba početi ispočetka sa nešto većom dozom leka. Ne razumem zašto je promenjena terapija ali bitno je da li su tbl. Ptu od 50 ili 100mg,. Mislim da je sada najmanje potrebna doza 300mg dnevno ptu ili 60mg favistana. Ne prekidajte terapiju. Trudnoća se sigurno ne preporučuje u toku terapije hipertireoze i bilo bi dobro primeniti kantracepciju, po meni bilo koju osim kontraceptivnih pilula. Hipertireoza vrlo često remeti menstrualni ciklus i smanjuje mogućnost začeća. Po završetku terapije sve se po pravilu vraća u normalu.
      ass. Dr milena velojić golubović