Postovani, rodjena sam 1978god, visoka sam 160cm i imam 70kg, ne pusim, ne pijem i redovno pesacim po 3-4km dnevno i od pre nekih 20tak osecam tegobe, naime otezano disem, imam tahokardiju brzo se zamaram, znojim se dosta pri najobicnijim radnjama popopnem se na prvi sprat do stana i vec sam mokra, poprilicno sam razdrzljiva, nervozna. Vrednost ta kod lekara mi je bila 130/90 puls 98. . Naglasavam do sada nikada nisam bila bolesna sem prehlada sezonskih. Bila sam kod lekara uradila sam opstu analizu krvne slike i svi rezultati su normalni u granicama ref vrednosti sem holesterola koji je povecan i iznosi 5. 40 (ref. Vrednost 0-5. 18) . Dobila sam uput za internistu za sledecu nedelju kao i za analizu hormona stitne zlezde. Sama zlezda je blago uvecana pa mi je vrat uvecan-imam malu gusu. Radila sam hormone u hexalab-u metoda ecliai rezultati su ocajni t3-3. 58 (ref, vred1. 30-3. 10) t4-225 (ref vrednost 66-181) , tsh 0. 007 (ref. Vrednost 0. 27-4. 64) . Da tsh je bas smanjen. Prosle nedelje sam imala upalu krajnika i pila sam sinacili ali ta upala jos traje. Dobila sam uput za ultra zvuk stitaste zlezde da radim 16. Novembra. Takodje naglasavam da sam u zadnjih nekoliko meseci zbog posla i brojnih porodnicnih problema pod velikim stresom. Takodje imam pojacan apetit ali ne mrsavim nikako vec suprotno gojim se iako trpim glad da se ne bih jos vise ugojila. Moje pitanje na osnovu rezultata datih sta vi mislite o cemu se radi? Da li je moguce da od krajnika taj virus presao na zlezdu i da zbog toga imam hipretiroidozu? Koliko je ona opasna? Da li moci da imam normalan zivot ostvariti potomstvo? Ili je nesto sasvim drugo u pitanju i sta? Hvala na posvecenom vremenom i odgovoru.

    Odgovoreno: 25. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Na osnovu rezultata hormona može se reći da bolujete od povećane funkcije štitaste žlezde hipertireoze. Njena pojava nema veze sa nazebom, gripom ili nekom virusnom infekcijom. Neophodno je lečenje koje traje i do dve godine uz redovne kontrole hormona. Dok traje lečenje ne preporučuje se trudnoća. Nakon izlečenja nema nikakvih ograničenja. Obratitet se vašem endokrinologi radi propisivanja terapije.
      ass. Dr milena velojić golubović