Postovani, htela bih da mi malo pojasnite ove rezultate, lecim se od aprila meseca i nisam osecala neke posebne tegobe do skoro nedelju dana, kosa je pocela nenormalno da mi opada, mnogo se znojim i imam utisak da dodajem na kilazi. Ovo su poslednji rezultati od pre nekoliko dana: tsh-1. 5 ft3-3. 1 ft4-10. 2. Inace pijem ptu od 50mg. Jednom dnevno i propranolol dva puta po 20mg. Ja jednostavno nista neznam o ovoj bolesti jer moja doktorka kada me vidi samo mi prepise terapiju i nesmem nista da je pitam jer mi uvek odgovori isto-nije to nista. A mene je stvarno tesko jer desavaju se neke promene koje do sada uopste nisam imala. Da li mogu nekako spreciti ovo opadanje kose, i kako da regulisem kilograme jer ionako se uopste ne hranim, maltene sam stalno na dijetama i nista mi ne pomaze. Hvala vam unapred na odgovoru.

    Odgovoreno: 25. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Terapija hipertireoze je uspešna i dovela je do normalizovanja hormona. Ipak je potrebno nastaviti sa dozom održavanja i do dve godine, prema nalazu trab. Promene kvaliteta i opadanje kose su jedan od znakova hipertireoze ali se javljaju i nakon započinjanja terapije. Najčešće je trenzitorno i kratkotrajno. Prekid terapije nakon 7-8 mececi bi mogao da ima za posledicu recidiv bolesti i kretanje sa terapijom ispočetka sa smanjenim šansama za definitivno izlečenje. Regulacija kilaže je moguća samo uz smanjenje kalorijskog unosa i odgovarajuću stalnu fizičku aktivnost.
      ass. Dr milena velojić golubović