Godinu dana imam dijagnostikovan dijabetes tip 2 (pijem glikofaž 1000) i hipotireozu (eutirox 100) . Uz štitne je uredan. Imam primarni sterilitet koji je, kako ginekolozi kažu, posledica policističnih jajnika i visokog tsh i anti tpo. Transvaginalna laparaskopija je pokazala uredan nalaz. Tsh se menja od 1, 16 do 12. T3 i t4 su ok, a anti tpo >1000. Endokrinolozi kod kojih sam bila kažu da tsh treba da je < 2 da bi se održala trudnoća, a ginekolozi da su mi anti tpo visoki. Molim vaše miljenje.

    Odgovoreno: 25. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Jedan od razloga steriliteta jeste hipotireoza. U principu adekvatna terapija bi trebalo da omogući začeće i održavanje trudnoće. Mislim da vrednosti tpoab nisu bitni. Oscilacije tsh su moguće i kao laboratorijska greška ukoliko se sa redovnom terapijom u istoj dozi dobijaju veoma različiti rezultati. Nema propisane granice koja bi omogućila začeće, ali je najbolje da vrednosti tsh budu na srednini normalnih vrednosti. Pokušajte ipak sa povećanjem doze na 125mikgr dnevno.
      ass. Dr milena velojić golubović