Poštovana dr moja majka ima problema sa štitnom žlezdom, ustanovili su joj dijagnozu hipertireoza, od ove bolesti boluje od 1996. Godine! Pije favistan, bromazepam i propafen za aritmije srca! Zadnji nalaz hormona radjen je 14. 09. 2009. God, i glasi: tsh-0, 65; t3-1, 45; t4-103, 6 i trenutno pije dnevno cetvrtinu favistana! Štitna žlezda joj je uvećana, desni režanj više a levi manje! Nekad joj se dešava da otiču kapci, noge do kolena, ruke, povećan puls, ubrzan rad srca, nervoza, nespavanje, gubitak apetita i težine (u roku od dvadeset dana izgubi 15 kg) , mučnina-povraćanje, diareja, zamaranje, vrućina! Predlažu joj da pije radioaktivni jod ili da radi operaciju, ali njena doktorka je ipak za radioaktivni jod! Mene zanima vaše mišljenje! Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 25. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Ukoliko se hipertireoza ne izleči lekovima za 2 godine, preporučuje se drugi način lečenja. Terapijska doza j131 je jednostavnija varijanta, ukoliko žlezda nije posebno uvećana. Može se ponavljati do postizanja remisije bolesti. Mislim da je vreme da se preduzmu drugačije terapijske procedure i prekine sa uzimanjem lekova.
      ass. Dr milena velojić golubović