Postovani, imam 32 godine. U avgustu mjesecu sam operisana na kcs-endokrinologija, uradjena je paratiroidektomija (uklonjene su 3 parati. Zlijezde) , i lijevi rezanj stitne zlijezde. Do prije nedelju dana sam pila kalcijum karbonat do 2 gr dnevno, alfa d3 od 25mg 2*1, letrox od 50mg 1*1. U prvih 15 dana posle operacije sam primala kalcijum i venski 4 puta zbog ukocenosti misica sake. U oktobru mjesecu sam smanjila kalcijum na 1 gr dnevno jer sam se bolje osjecala. Ostala terapija je ostala ista. Sada nedelju dana nisam pila kalcijum a jesam alfa d3 i rezultati laboratorijskih analiza su sledeci ca 2. 45 (2. 15-2. 58) , alp 61. 3 (35-104) , mg 0. 87 (0. 65-0. 99) , phos 1. 20 (0. 87-1. 45) , pth 3. 7 (1. 6-7. 2) , tsh 0. 61 (0. 4-4) i ft4 12. 9 (9. 1-23. 8) . Da li je ova vrijednost kalcijuma od 2. 45 prevelika za uradjenu operaciju. (da napomenem da imam povecan z scor na kicmi i kuku -2. 7 i -2. 5) . Da li se opet moze sumnjati na hiper funkciju i te jedne paratireoidne zlijezde koja je ostala a po doktorovim rijecima je zdrava. Hvala na razumijevanju.

    Odgovoreno: 25. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Vrednosti kalcijuma, pth i tsh su u normalnim granicama, tako da vam verovatno nije potrebna terapija. Potrebna je kontrola jonizovanog kalciju, pth i dexa pregled. Ukoliko je ostavljen jedan lobus štitaste žlezde verovatno vam neće biti potrebna i terapija letroxom.
      ass. Dr milena velojić golubović